Rozmowy o przestrzeni

Biec w tej przestrzeni...

BIEC W TEJ PRZESTRZENI CAŁY CZAS, CORAZ SZYBCIEJ, ŻEBY POZOSTAĆ W TYM SAMYM MIEJSCU Z Maciejem Kurakiem w kawiarni - Palmiarni na poznańskich Jeżycach rozmawia Joanna Szczepanik. Wrzesień, 2014. Określiłbyś się mianem rzeźbiarza? Nie. Działacza.   W jednym z wywiadów opowiedziałeś historię o tym jak w dzieciństwie w okresie PRL-u porozwieszałeś po wsi znalezione w piwnicy chorągiewki, zupełnie nieświadomie inicjując tym falę podobnych działań wśród zdezorientowan (...)
Czytaj dalej...

Do góry nogami z Pałacu Kultury

Z Grzegorzem Drozdem rozmawia Joanna Szczepanik. Warszawa, CSW Zamek Ujazdowski, listopad 2014 * Notki biograficzne głoszą, że mieszkasz w Polsce i w Azji. Masz w Warszawie swoje stałe miejsce? Mieszkam w Warszawie mniej więcej od 20 lat. Mam tu mieszkanie i pracownię. Co Cię fascynuje w Azji Południowo-Wschodniej? To w ostatnich latach bardzo popularna destynacja. Co tam jest takiego, czego nie ma gdzie indziej? Wszystko jest inne, słońce, klimat, kultura. Zresztą Azja Połud (...)
Czytaj dalej...

Nic nie odpowiem na te pytania…

Zb. Taszycki, Wizany 2014, fot. J. Szczepanik Ze Zbigniewem Taszyckim o problemach przestrzeni rozmawia Joanna Szczepanik. Wizany, wrzesień 2014. * O problemach przestrzeni ze Zbigniewem Marią Taszyckim herbu Strzemię rozmawiam w Wizanach, powiecie Czarnkowsko- Trzcianeckim. Zdradzisz skąd herb Strzemię? Oh. Zaskoczyłaś mnie. Myślałem, że o sztuce, a tu o herbach. Według legendy rycerz niemiecki czy ruski zaatakował naszego króla Bolesława Chrobrego, a mój praprapraprzodek, po (...)
Czytaj dalej...

Przestrzenie Maurycego Gomulickiego

PRZESTRZEŃ JAKO PROBLEM ARTYSTYCZNY. MAURYCY GOMULICKIPomiędzy haftowanym papuciem a rozdeptanym laczkiem jest zasadnicza różnica. Rozmowa Joanny Szczepanik z Maurycym Gomulickim Warszawa, Listopad 2014 Jak poszło w Elblągu? Co przygotowujesz? W Parku Traugutta postawiliśmy kryształ. El Iksir – rodzaj awangardowego kamienia filozoficznego. Wygląda dość nierealnie – jak trójwymiarowy fotomontaż, szczególnie przy aktualnej aurze. Lubię to. Pracowało mi się dobrze. Fajna eki (...)
Czytaj dalej...

Może to sztuka mnie wykorzystuje

Z Honoratą Martin o przestrzeni rozmawia Joanna Szczepanik. Gdańsk, Listopad 2014 „Dom” był hasłem przewodnim tegorocznej edycji „Parkowania”, odbywającego się w Parku Oliwskim wydarzenia interdyscyplinarnego. Dlaczego Burek, bohater twojej pracy „Welcome”, miał biało- czerwoną koszulkę? Bo ta praca, to był hymn Polski wyszczekiwany przez psy. Była aleja drzew i psy cię obszczekiwały z głośników poukrywanych co około 2 metry przez pół długości parku. Dlatego (...)
Czytaj dalej...