Rozmowy

Dyskretny urok prowincji

Rozmowa ze Stanisławem Wolskim* – artystą mieszkającym w Drawsku Pomorskim – miasteczku położonym tuż przy największym poligonie wojskowym Europy, przewodnikiem po ciekawych miejscach i zapomnianych zabytkach Pojezierza Drawskiego. Weronika Teplicka: Jak tu się znalazłeś? Ja się nie znalazłem, moi rodzice się znaleźli. I to prosto z Warszawy. To było w 1955, matka – dentystka – dostała nakaz pracy w Drawsku, a ojciec jako lekarz wojskowy dostał zatrudnienie na pobliski (...)
Czytaj dalej...

Chcę, żeby ludzie na każdym kroku potykali się o kulturę

Z Robertem Biedroniem rozmawia Katarzyna Koperkiewicz Jest godzina dziewiąta rano, siedzimy w słonecznym gabinecie Roberta Biedronia, Prezydenta Miasta Słupska. Z dizajnerskich szklanek popijamy słupszczankę, czyli wodę z kranu. Na korytarzach słychać stukot damskich obcasów, a z sekretariatu dociera zapach rosnących tam ziół. Przyjazne wnętrza gabinetów zdobią liczne fotografie.  Czuć, że ścisłe otoczenie prezydenta to kobiety. KK: Chcę porozmawiać z Panem o kulturze i s (...)
Czytaj dalej...

Jesteśmy w centrum

Joanna Szczepanik: Nie jest to pierwszy wywiad z Panem jako dyrektorem Trafostacji, który rozpoczyna się od zwrócenia uwagi na dominujący w gabinecie element wizualny - mur za oknem. Stanisław Ruksza: Być może będzie tu mural „Workers of the Artworld Unite”, praca Rafała Jakubowicza, która do tej pory funkcjonowała jako stelaż na ścianę. „Pracownicy sztuki wszystkich krajów łączcie się” to trawestacja pracy konstruktywisty Gustawa Kłucisa z lat dwudziestych. Kiedyś r (...)
Czytaj dalej...

Na fali...

Na spotkanie z Piotrem Śmierzewskim, znanym koszalińskim architektem i pomysłodawcą cyklu  wykładów „Morze Architektury”, umówiłam się w kawiarni. Z zewnątrz dociera dźwięk młota pneumatycznego i koparki. Za oknem remont ulicy Pileckiego, zapewne od dawna wyczekiwany przez rzeszę zmotoryzowanych mieszkańców. Katarzyna Koperkiewicz: Można o Tobie powiedzieć, że jesteś Ojcem Projektu Morze Architektury? Piotr Śmierzewski: Chyba tak można to określić, chociaż wiele o (...)
Czytaj dalej...

O dźwiękach, perkusji i hałasach ziemi

Rozmowa z Krzysztofem Topolskim Ryszard Ziarkiewicz: Krzysztof Topolski vel Arszyn - Arszyn to dawna rosyjska jednostka długości będąca sumą długości łokcia i stopy, wahająca się w granicach 71,11-81,5 cm. W zaborze rosyjskim w latach 1849–1915 urzędowo 1 arszyn = 0,711167 metra, czyli 1 m = 1,406100 arszyna. Składał się z 16 werszków. 3 arszyny tworzyły sążeń. Skąd taki pseudonim artystyczny? Krzysztof Topolski: Zaczerpnięte z literatury. Czytałem wtedy Czechowa, a tam (...)
Czytaj dalej...

Pomiędzy stroną 9 a godziną 11.00 i 5 po szóstej

Marcin Pierzchliński (1987) – po­eta; au­tor ko­la­ży, rysunków i kil­ku re­cen­zji. Pu­bli­ko­wał w „Lam­pie”, „Od­rze”, „Opcjach 1.1”, „bi­BLio­te­ce”, „Ri­cie Baum”, "Helikopterze", Fundacji im. T. Karpowicza i na dwu­ty­go­dnik.com. Fi­na­li­sta dzie­sią­tej edy­cji Po­ło­wu. W du­ecie CFI­SZYN grał na gi­ta­rze ba­ry­to­no­wej. Pro­wa­dzi blog czerwony-jelen.tumblr.com. W tandemie z Łukaszem Waberskim pracuje nad typopoezją (...)
Czytaj dalej...

O Moby Dicku

O Moby Dicku z Krzysztofem M. Bednarskim rozmawia Partycja Sikora i Stach Szabłowski Stach Szabłowski: Czy Moby Dick to jest forma, którą można zamknąć? Czy to jest praca, którą można skończyć? Krzysztof M. Bednarski: Po równo trzydziestu latach zmagania się z Moby Dickiem, mogę powiedzieć - jak Ahab - że ta historia może się zamknąć tylko z końcem mojego życia. Choć też niezupełnie, bo wraz z końcem życia historia się mitologizuje. Na poziomie mitologizacji dochod (...)
Czytaj dalej...

Portrety Warszawskie. Z Buenos Aires przez Pacanów do Klimontowa

Rozmowa Wiktorii Szczupackiej z Jasmine Bakalarz z okazji wystawy Obecność / Brak / Ślady. Współcześni artyści o żydowskiej Warszawie, 11 marca - 25 kwietnia 2016, POLIN, Muzeum Historii Żydów Polskich, Warszawa Wiktoria Szczupacka: Urodziłaś się w Argentynie, wychowałaś i studiowałaś w Kanadzie, teraz mieszkasz i pracujesz z powrotem w Argentynie. Czy to wielonarodowe doświadczenie jest widoczne w twojej twórczości? Co wydarzyło się, kiedy z kanadyjskim wykształceniem pr (...)
Czytaj dalej...

Konceptualizm od siekiery

Z Piotrem Bujakiem rozmawia Joanna Szczepanik * Zawsze jest tak, że jak pracujesz z ruchomym, przetworzonym obrazem, i jedziesz do instytucji, której nie znasz, to trzeba doliczyć jeszcze parę ładnych godzin na dostosowywanie formatów plików, z którymi przyjechałeś, do możliwości ekspozycyjnych instytucji, z którą w danej chwili współpracujesz. A jak oceniasz możliwości ekspozycyjne instytucji, z którą w tej chwili współpracujesz? Rozmawiamy w siedzibie Stowarzyszenia Tw (...)
Czytaj dalej...

Msza suprematystyczna

Marta Lisok: Zatytułowaliście swoją wystawę biblijną sentencją „Niech stanie się światłość”, ale dominantą Waszego projektu „Fiat Lux”* przewrotnie uczyniliście ciemność… Jakub Woynarowski: Zarówno światłość, jak i ciemność oślepia widza. Tego rodzaju doświadczenie ma charakter krańcowy, balansuje na granicy silnego doznania zmysłowego oraz intelektualnego przeczucia nieskończoności. Warto w tym kontekście przywołać pierwszą wystawę, którą przygotowa (...)
Czytaj dalej...