Wydarzenia

Konferencja AICA poświęcona Kolekcji Osieckiej

Cała polska odpowiada na open call w sprawie Osiek. Odpowiedz i ty :-) W Galerii Zachęta 7-8 grudnia 2017 r. odbędzie się konferencja poświęcona Kolekcji Osieckiej organizowana przez AICA Sekcja Polska (Międzynarodowe Stowarzyszenie Krytyków Sztuki). W skład Komitetu Naukowego wchodzą:  Anna Maria Leśniewska, Luiza Nader, Gabriela Świtek, Hanna Wróblewska. Call for papers (zgłoszenia do 31 lipca 2017) do pobrania tutaj. Zachęcamy Państwa do udziału w konferencji. Przypominamy (...)
Czytaj dalej...

Niewidzialne historie kobiet wg. Anki Leśniak

Leśniak w ramach projektu artystyczno-badawczego Invisible inVisible / Niewidzialne Widzialnego zrealizowała serię instalacji na opuszczonych budynkach, które nawiązują do postaci zapomnianych kobiet, których życie związane było z konkretnym miastem, dzielnicą czy regionem. Zapomniane lub wymazane ze zbiorowej pamięci kobiece biografie stają się ważne z perspektywy współczesnych dyskursów, takich jak odmienność etniczna, gender, feminizm czy wykluczenie. Na projekt, oprócz (...)
Czytaj dalej...

Koszalin musi przyspieszyć

Ryszard Ziarkiewicz W ostatnich dniach na ręce Prezydenta Koszalina Piotra Jedlińskiego wpłynęły aż dwa listy dotyczące Kolekcji Osieckiej przechowywanej w Muzeum w Koszalinie. Pierwszy od Sekcji Polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki (AICA), drugi od prorektora Akademii Sztuki w Szczecinie Waldemara Wojciechowskiego. Skąd takie nadzwyczajne zainteresowanie Koszalinem? Przypomnijmy – na początku roku 2017 grupa artystów i byłych pracowników muzeum wystosowała (...)
Czytaj dalej...

Podróżujące „Archiwum” Ciesielskiego

Na zaproszenie Andrzeja Pawełczyka – dyrektora Galerii MS44 w Świnoujściu – 05 maja została otwarta wystawa Andrzeja Ciesielskiego pod tytułem „Moje Archiwum”. Na otwarcie przyjechali goście specjalni: Ewa Zarzycka, Janusz Bałdyga, Józef Robakowski oraz Lech Karwowski – dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie. Wystawa otwarta w 29 rocznicę powstania Mojego Archiwum, prezentuje wycinek kolekcji sztuki i zbiorów archiwalnych gromadzonych przez Ciesielskiego w Koszalinie. Kto t (...)
Czytaj dalej...

9. biennale sztuki młodych Rybie Oko

Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej w Słupsku zaprasza do udziału w Biennale Sztuki Młodych „Rybie Oko”. W tym roku zorganizowana zostanie już dziewiąta edycja konkursu realizowanego od 2001 roku. Przedsięwzięcie to jest jednym z najstarszych w Polsce przeglądów konkursowych młodej sztuki i jedynym, który – dzięki swojej otwartej formule programowej – oferuje publiczności prezentację dzieł artystycznych wykonanych we wszystkich mediach. Celem i założeniem bienna (...)
Czytaj dalej...

Komentarz do listu „Na ratunek Kolekcji Osieckiej”

Ryszard Ziarkiewicz Trudno zbagatelizować wagę tego listu. Koszalińscy artyści dają nim wyraz swojej odpowiedzialności i woli  wsparcia władz miasta w wysiłku na rzecz zachowania dziedzictwa. Działania naprawcze wydają się być niezbędne. Muzeum w Koszalinie, które posiada w swoich zasobach tę wybitną kolekcję sztuki jest jej bezpośrednim strażnikiem, podmiotem odpowiedzialnym za jej przechowywanie, opracowanie i udostępnianie. Instytucją, której w naturalny sposób powinn (...)
Czytaj dalej...

Na ratunek Kolekcji Osieckiej

List otwarty do ludzi sztuki, kultury i nauki w sprawie Kolekcji Osieckiej przechowywanej w Muzeum w Koszalinie wystosowany przez byłych pracowników muzeum i artystów koszalińskiej neoawangardy Poniżej publikujemy najważniejsze fragmenty listu. „W drugiej połowie XX wieku, przez 18 lat (1963-1981) w Osiekach, w niewielkiej nadmorskiej wsi, niedaleko Koszalina, powstawały niekonwencjonalne realizacje artystyczne, w tym happeningi i akcje performerów. Mowa o „Plenerach Osieckich”, (...)
Czytaj dalej...

Bezgraniczna rzeczywistość

Pałac Zimowy, będący dziś częścią kompleksu muzealnego wiedeńskiego Belwederu, został zbudowany na przełomie XVII i XVIII wieku jako luksusowa miejska rezydencja dla księcia Eugeniusza Sabaudzkiego (1663–1736), wybitnego oficera armii austriackiej. Architektura i wystrój wnętrz pałacu są charakterystyczne dla epoki baroku. Od listopada 2015 do marca 2016 roku wystawne apartamenty wypełniły pozornie nieprzystające do nich prace duńsko-islandzkiego artysty Olafura Eliassona za (...)
Czytaj dalej...

Ada Karczmarczyk „Bóg i dziewczyna”

Sacrum czy Profanum? Wystawa „Bóg i dziewczyna”W miejskiej galerii Arsenał w Poznaniu jeszcze przez kilka najbliższych dni zobaczyć można retrospektywną wystawę Ady Karczmarczyk „Bóg i dziewczyna”. Artystka, nazywająca samą siebie „królową nowego popu” i „Dodą polskiej sztuki” poruszając się na cienkiej granicy między kiczem a sztuką, pop-kulturową konwencją a parodią, wywołuje żywe dyskusje. Nie inaczej jest w Poznańskim Arsenale prezentującym prace artys (...)
Czytaj dalej...

Walka o ogień

Zapałka na to zuchwale: „Gdy zechcę, świat cały spalę / I choć nie lubię się chwalić, / Potrafię Wisłę podpalić”[1] Do jaskini wchodzę po stromych schodach. Minimalistyczna oprawa wizualna wykonana przez Kaję Gliwę w holu. Czarne litery, prosta czcionka, nazwiska artystów. Walka o ogień, wystawa prac finalistów piątej edycji konkursu Fundacji Grey House, dla kontrastu z tytułem umieszczona jest w sterylnej przestrzeni białych kubików, bez opisów prac, podpisów, ulot (...)
Czytaj dalej...