Wydarzenia

Typopoezje w Galerii Pięknych Książek

Pamiętacie jeszcze wiersze graficzne tandemu Pierzchliński/Waberski? Jeśli tak, mamy przyjemność poinformować, że na początku czerwca nasi Autorzy wygrali konkurs na wiersz wizualny, którego organizatorem była Galeria Pięknych Książek w Warszawie. Ich grafika zostanie wydrukowana metodą druku wypukłego w ograniczonym nakładzie i będzie można ją kupić w GPK. Zwycięska praca "Zasięg" pochodzi z cyklu Typopoezji, które prezentowaliśmy w Galerii Scena w listopadzie zeszłego (...)
Czytaj dalej...

Konferencja AICA poświęcona Kolekcji Osieckiej

Cała polska odpowiada na open call w sprawie Osiek. Odpowiedz i ty :-) W Galerii Zachęta 7-8 grudnia 2017 r. odbędzie się konferencja poświęcona Kolekcji Osieckiej organizowana przez AICA Sekcja Polska (Międzynarodowe Stowarzyszenie Krytyków Sztuki). W skład Komitetu Naukowego wchodzą:  Anna Maria Leśniewska, Luiza Nader, Gabriela Świtek, Hanna Wróblewska. Call for papers (zgłoszenia do 31 lipca 2017) do pobrania tutaj. Zachęcamy Państwa do udziału w konferencji. Przypominamy (...)
Czytaj dalej...

Niewidzialne historie kobiet wg. Anki Leśniak

Leśniak w ramach projektu artystyczno-badawczego Invisible inVisible / Niewidzialne Widzialnego zrealizowała serię instalacji na opuszczonych budynkach, które nawiązują do postaci zapomnianych kobiet, których życie związane było z konkretnym miastem, dzielnicą czy regionem. Zapomniane lub wymazane ze zbiorowej pamięci kobiece biografie stają się ważne z perspektywy współczesnych dyskursów, takich jak odmienność etniczna, gender, feminizm czy wykluczenie. Na projekt, oprócz (...)
Czytaj dalej...

Koszalin musi przyspieszyć

Ryszard Ziarkiewicz W ostatnich dniach na ręce Prezydenta Koszalina Piotra Jedlińskiego wpłynęły aż dwa listy dotyczące Kolekcji Osieckiej przechowywanej w Muzeum w Koszalinie. Pierwszy od Sekcji Polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki (AICA), drugi od prorektora Akademii Sztuki w Szczecinie Waldemara Wojciechowskiego. Skąd takie nadzwyczajne zainteresowanie Koszalinem? Przypomnijmy – na początku roku 2017 grupa artystów i byłych pracowników muzeum wystosowała (...)
Czytaj dalej...

Podróżujące „Archiwum” Ciesielskiego

Na zaproszenie Andrzeja Pawełczyka – dyrektora Galerii MS44 w Świnoujściu – 05 maja została otwarta wystawa Andrzeja Ciesielskiego pod tytułem „Moje Archiwum”. Na otwarcie przyjechali goście specjalni: Ewa Zarzycka, Janusz Bałdyga, Józef Robakowski oraz Lech Karwowski – dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie. Wystawa otwarta w 29 rocznicę powstania Mojego Archiwum, prezentuje wycinek kolekcji sztuki i zbiorów archiwalnych gromadzonych przez Ciesielskiego w Koszalinie. Kto t (...)
Czytaj dalej...

Finaliści 9. Biennale Sztuki Młodych "RYBIE OKO"

RYBIE OKO 9 W dniach 30 czerwca – 1 lipca 2017 r. odbyło się pierwsze posiedzenie jury Biennale Sztuki Młodych „Rybie Oko 9” w składzie: Sebastian Cichocki, Roman Lewandowski, Adam Mazur i Edyta Wolska. Na konkurs wpłynęło 300 zgłoszeń. Spośród nadesłanych zgłoszeń jury wyłoniło 15-tu finalistów. Są to: Agnieszka Antkowiak, Martyna Czech, Natalia Dołgowska & Michalina Musielak (kolektyw), Piotr Gąsiorowski, Ewa Kubiak, Kamil Kukla, Magdalena Lazar, Agnieszka Masta (...)
Czytaj dalej...

Komentarz do listu „Na ratunek Kolekcji Osieckiej”

Ryszard Ziarkiewicz Trudno zbagatelizować wagę tego listu. Koszalińscy artyści dają nim wyraz swojej odpowiedzialności i woli  wsparcia władz miasta w wysiłku na rzecz zachowania dziedzictwa. Działania naprawcze wydają się być niezbędne. Muzeum w Koszalinie, które posiada w swoich zasobach tę wybitną kolekcję sztuki jest jej bezpośrednim strażnikiem, podmiotem odpowiedzialnym za jej przechowywanie, opracowanie i udostępnianie. Instytucją, której w naturalny sposób powinn (...)
Czytaj dalej...

Na ratunek Kolekcji Osieckiej

List otwarty do ludzi sztuki, kultury i nauki w sprawie Kolekcji Osieckiej przechowywanej w Muzeum w Koszalinie wystosowany przez byłych pracowników muzeum i artystów koszalińskiej neoawangardy Poniżej publikujemy najważniejsze fragmenty listu. „W drugiej połowie XX wieku, przez 18 lat (1963-1981) w Osiekach, w niewielkiej nadmorskiej wsi, niedaleko Koszalina, powstawały niekonwencjonalne realizacje artystyczne, w tym happeningi i akcje performerów. Mowa o „Plenerach Osieckich”, (...)
Czytaj dalej...

Bezgraniczna rzeczywistość

Pałac Zimowy, będący dziś częścią kompleksu muzealnego wiedeńskiego Belwederu, został zbudowany na przełomie XVII i XVIII wieku jako luksusowa miejska rezydencja dla księcia Eugeniusza Sabaudzkiego (1663–1736), wybitnego oficera armii austriackiej. Architektura i wystrój wnętrz pałacu są charakterystyczne dla epoki baroku. Od listopada 2015 do marca 2016 roku wystawne apartamenty wypełniły pozornie nieprzystające do nich prace duńsko-islandzkiego artysty Olafura Eliassona za (...)
Czytaj dalej...

Ada Karczmarczyk „Bóg i dziewczyna”

Sacrum czy Profanum? Wystawa „Bóg i dziewczyna”W miejskiej galerii Arsenał w Poznaniu jeszcze przez kilka najbliższych dni zobaczyć można retrospektywną wystawę Ady Karczmarczyk „Bóg i dziewczyna”. Artystka, nazywająca samą siebie „królową nowego popu” i „Dodą polskiej sztuki” poruszając się na cienkiej granicy między kiczem a sztuką, pop-kulturową konwencją a parodią, wywołuje żywe dyskusje. Nie inaczej jest w Poznańskim Arsenale prezentującym prace artys (...)
Czytaj dalej...