Wydarzenia

Spędzanie życia

Stach Szabłowski Życie przemija. „Życie” - projekt Marcina Zawickiego i grupy Las - przeminęło wręcz błyskawicznie; jeden wakacyjny weekend i po wszystkim. Nie zniknęło jednak bez śladu. Zostawiło trop, który prowadzi w interesującym kierunku – w stronę miejsca, w którym ustala się nowy balans między sztuką, rozrywką, gentryfikacją i tzw. „miejskim stylem życia”. * Jak wyglądało „Życie”? Wyobraźcie sobie roślinny gąszcz wyrastający w jednym z tych post (...)
Czytaj dalej...

TURNUS SŁUPSK

Maksymilian Derda Turnus Słupsk to projekt artystyczny  (sfinansowany przez gminę Słupsk w ramach stypendium prezydenta miasta Słupska) będący hybrydą tradycyjnego pleneru artystycznego i rezydencji, oraz klasycznego nadmorskiego wypoczynku. Jedenastu artystów z Polski, Białorusi, Portugalii i Niemiec przyjechało do Słupska na okres dziesięciu dni, by stworzyć w jego przestrzeni prace pod kuratelą Karoliny Brzezińskiej i Zuzanny Rutkowskiej. Ich pobyt zwieńczony został oprowad (...)
Czytaj dalej...

Typopoezje w Galerii Pięknych Książek

Pamiętacie jeszcze wiersze graficzne tandemu Pierzchliński/Waberski? Jeśli tak, mamy przyjemność poinformować, że na początku czerwca nasi Autorzy wygrali konkurs na wiersz wizualny, którego organizatorem była Galeria Pięknych Książek w Warszawie. Ich grafika zostanie wydrukowana metodą druku wypukłego w ograniczonym nakładzie i będzie można ją kupić w GPK. Zwycięska praca "Zasięg" pochodzi z cyklu Typopoezji, które prezentowaliśmy w Galerii Scena w listopadzie zeszłego (...)
Czytaj dalej...

Konferencja AICA poświęcona Kolekcji Osieckiej

Cała polska odpowiada na open call w sprawie Osiek. Odpowiedz i ty :-) W Galerii Zachęta 7-8 grudnia 2017 r. odbędzie się konferencja poświęcona Kolekcji Osieckiej organizowana przez AICA Sekcja Polska (Międzynarodowe Stowarzyszenie Krytyków Sztuki). W skład Komitetu Naukowego wchodzą:  Anna Maria Leśniewska, Luiza Nader, Gabriela Świtek, Hanna Wróblewska. Call for papers (zgłoszenia do 31 lipca 2017) do pobrania tutaj. Zachęcamy Państwa do udziału w konferencji. Przypominamy (...)
Czytaj dalej...

Niewidzialne historie kobiet wg. Anki Leśniak

Leśniak w ramach projektu artystyczno-badawczego Invisible inVisible / Niewidzialne Widzialnego zrealizowała serię instalacji na opuszczonych budynkach, które nawiązują do postaci zapomnianych kobiet, których życie związane było z konkretnym miastem, dzielnicą czy regionem. Zapomniane lub wymazane ze zbiorowej pamięci kobiece biografie stają się ważne z perspektywy współczesnych dyskursów, takich jak odmienność etniczna, gender, feminizm czy wykluczenie. Na projekt, oprócz (...)
Czytaj dalej...

Koszalin musi przyspieszyć

Ryszard Ziarkiewicz W ostatnich dniach na ręce Prezydenta Koszalina Piotra Jedlińskiego wpłynęły aż dwa listy dotyczące Kolekcji Osieckiej przechowywanej w Muzeum w Koszalinie. Pierwszy od Sekcji Polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki (AICA), drugi od prorektora Akademii Sztuki w Szczecinie Waldemara Wojciechowskiego. Skąd takie nadzwyczajne zainteresowanie Koszalinem? Przypomnijmy – na początku roku 2017 grupa artystów i byłych pracowników muzeum wystosowała (...)
Czytaj dalej...

Podróżujące „Archiwum” Ciesielskiego

Na zaproszenie Andrzeja Pawełczyka – dyrektora Galerii MS44 w Świnoujściu – 05 maja została otwarta wystawa Andrzeja Ciesielskiego pod tytułem „Moje Archiwum”. Na otwarcie przyjechali goście specjalni: Ewa Zarzycka, Janusz Bałdyga, Józef Robakowski oraz Lech Karwowski – dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie. Wystawa otwarta w 29 rocznicę powstania Mojego Archiwum, prezentuje wycinek kolekcji sztuki i zbiorów archiwalnych gromadzonych przez Ciesielskiego w Koszalinie. Kto t (...)
Czytaj dalej...

Finaliści 9. Biennale Sztuki Młodych "RYBIE OKO"

RYBIE OKO 9 W dniach 30 czerwca – 1 lipca 2017 r. odbyło się pierwsze posiedzenie jury Biennale Sztuki Młodych „Rybie Oko 9” w składzie: Sebastian Cichocki, Roman Lewandowski, Adam Mazur i Edyta Wolska. Na konkurs wpłynęło 300 zgłoszeń. Spośród nadesłanych zgłoszeń jury wyłoniło 15-tu finalistów. Są to: Agnieszka Antkowiak, Martyna Czech, Natalia Dołgowska & Michalina Musielak (kolektyw), Wojciech Gąsiorowski, Ewa Kubiak, Kamil Kukla, Magdalena Lazar, Agnieszka Ma (...)
Czytaj dalej...

Komentarz do listu „Na ratunek Kolekcji Osieckiej”

Ryszard Ziarkiewicz Trudno zbagatelizować wagę tego listu. Koszalińscy artyści dają nim wyraz swojej odpowiedzialności i woli  wsparcia władz miasta w wysiłku na rzecz zachowania dziedzictwa. Działania naprawcze wydają się być niezbędne. Muzeum w Koszalinie, które posiada w swoich zasobach tę wybitną kolekcję sztuki jest jej bezpośrednim strażnikiem, podmiotem odpowiedzialnym za jej przechowywanie, opracowanie i udostępnianie. Instytucją, której w naturalny sposób powinn (...)
Czytaj dalej...

Na ratunek Kolekcji Osieckiej

List otwarty do ludzi sztuki, kultury i nauki w sprawie Kolekcji Osieckiej przechowywanej w Muzeum w Koszalinie wystosowany przez byłych pracowników muzeum i artystów koszalińskiej neoawangardy Poniżej publikujemy najważniejsze fragmenty listu. „W drugiej połowie XX wieku, przez 18 lat (1963-1981) w Osiekach, w niewielkiej nadmorskiej wsi, niedaleko Koszalina, powstawały niekonwencjonalne realizacje artystyczne, w tym happeningi i akcje performerów. Mowa o „Plenerach Osieckich”, (...)
Czytaj dalej...