Wydarzenia

Konferencja o twórczości Witosława Czerwonki (1949-2015)

„Bezinteresowność jest skupieniem” Konferencja badawczo-naukowa poświęcona twórczości  i metodom pedagogicznym Profesora Witosława Czerwonki (1949-2015) Konferencja współtworzona przez Wydział Rzeźby i Intermediów oraz Międzywydziałowy Instytut Nauk o Sztuce ASP w Gdańsku,  wraz z Wydziałem Malarstwa. Konferencja towarzyszy zbiorowej ekspozycji „Nieistniejąca Pracownia Witosława Czerwonki” przygotowanej przez Wydział Rzeźby i Intermediów. Komitet naukowy konferen (...)
Czytaj dalej...

"Bliżej, Dalej" - retrospektywa Józefa Robakowskiego w Prato

Bliżej, Dalej, Prato Dobrosława Nowak W dniach 14.10.2017 - 28.01.2018 w Centrum Sztuki Współczesnej Luigi Pecci w Prato, odbyła się pierwsza we Włoszech retrospektywna wystawa Józefa Robakowskiego. Kuratorowana przez Bożenę Czubak ekspozycja zawiera około trzydziestu prac doskonale znanych polskim odbiorcom, od fotografii i audio rejestracji performansów po wideo. Dyrektorem toskańskiej galerii był w latach 2013 - 2017 Fabio Cavallucci, a wystawa Robakowskiego zatytułowana „N (...)
Czytaj dalej...

„Szczecińskie awangardy”

Tylko kurz i nic więcej. Wokół wystawy „Szczecińskie awangardy”Agata Jankowska „Szczecińskie awangardy” to wystawa otwarta 23 listopada 2017 w Muzeum Narodowym w Szczecinie. Prezentuje bogaty dorobek artystyczny twórców związanych z ruchem awangardowym w latach przedwojennych, jak i prace artystów współczesnych z Akademii Sztuki w Szczecinie. Wydarzenie połączone jest z obchodami stulecia awangardy w Polsce, których inicjatorami są największe polskie muzea: Muzeum Narod (...)
Czytaj dalej...

Spędzanie życia

Stach Szabłowski Życie przemija. „Życie” - projekt Marcina Zawickiego i grupy Las - przeminęło wręcz błyskawicznie; jeden wakacyjny weekend i po wszystkim. Nie zniknęło jednak bez śladu. Zostawiło trop, który prowadzi w interesującym kierunku – w stronę miejsca, w którym ustala się nowy balans między sztuką, rozrywką, gentryfikacją i tzw. „miejskim stylem życia”. * Jak wyglądało „Życie”? Wyobraźcie sobie roślinny gąszcz wyrastający w jednym z tych post (...)
Czytaj dalej...

TURNUS SŁUPSK

Maksymilian Derda Turnus Słupsk to projekt artystyczny  (sfinansowany przez gminę Słupsk w ramach stypendium prezydenta miasta Słupska) będący hybrydą tradycyjnego pleneru artystycznego i rezydencji, oraz klasycznego nadmorskiego wypoczynku. Jedenastu artystów z Polski, Białorusi, Portugalii i Niemiec przyjechało do Słupska na okres dziesięciu dni, by stworzyć w jego przestrzeni prace pod kuratelą Karoliny Brzezińskiej i Zuzanny Rutkowskiej. Ich pobyt zwieńczony został oprowad (...)
Czytaj dalej...

Typopoezje w Galerii Pięknych Książek

Pamiętacie jeszcze wiersze graficzne tandemu Pierzchliński/Waberski? Jeśli tak, mamy przyjemność poinformować, że na początku czerwca nasi Autorzy wygrali konkurs na wiersz wizualny, którego organizatorem była Galeria Pięknych Książek w Warszawie. Ich grafika zostanie wydrukowana metodą druku wypukłego w ograniczonym nakładzie i będzie można ją kupić w GPK. Zwycięska praca "Zasięg" pochodzi z cyklu Typopoezji, które prezentowaliśmy w Galerii Scena w listopadzie zeszłego (...)
Czytaj dalej...

Konferencja AICA poświęcona Kolekcji Osieckiej

Cała polska odpowiada na open call w sprawie Osiek. Odpowiedz i ty :-) W Galerii Zachęta 7-8 grudnia 2017 r. odbędzie się konferencja poświęcona Kolekcji Osieckiej organizowana przez AICA Sekcja Polska (Międzynarodowe Stowarzyszenie Krytyków Sztuki). W skład Komitetu Naukowego wchodzą:  Anna Maria Leśniewska, Luiza Nader, Gabriela Świtek, Hanna Wróblewska. Call for papers (zgłoszenia do 31 lipca 2017) do pobrania tutaj. Zachęcamy Państwa do udziału w konferencji. Przypominamy (...)
Czytaj dalej...

Niewidzialne historie kobiet wg. Anki Leśniak

Leśniak w ramach projektu artystyczno-badawczego Invisible inVisible / Niewidzialne Widzialnego zrealizowała serię instalacji na opuszczonych budynkach, które nawiązują do postaci zapomnianych kobiet, których życie związane było z konkretnym miastem, dzielnicą czy regionem. Zapomniane lub wymazane ze zbiorowej pamięci kobiece biografie stają się ważne z perspektywy współczesnych dyskursów, takich jak odmienność etniczna, gender, feminizm czy wykluczenie. Na projekt, oprócz (...)
Czytaj dalej...

Koszalin musi przyspieszyć

Ryszard Ziarkiewicz W ostatnich dniach na ręce Prezydenta Koszalina Piotra Jedlińskiego wpłynęły aż dwa listy dotyczące Kolekcji Osieckiej przechowywanej w Muzeum w Koszalinie. Pierwszy od Sekcji Polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki (AICA), drugi od prorektora Akademii Sztuki w Szczecinie Waldemara Wojciechowskiego. Skąd takie nadzwyczajne zainteresowanie Koszalinem? Przypomnijmy – na początku roku 2017 grupa artystów i byłych pracowników muzeum wystosowała (...)
Czytaj dalej...

Podróżujące „Archiwum” Ciesielskiego

Na zaproszenie Andrzeja Pawełczyka – dyrektora Galerii MS44 w Świnoujściu – 05 maja została otwarta wystawa Andrzeja Ciesielskiego pod tytułem „Moje Archiwum”. Na otwarcie przyjechali goście specjalni: Ewa Zarzycka, Janusz Bałdyga, Józef Robakowski oraz Lech Karwowski – dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie. Wystawa otwarta w 29 rocznicę powstania Mojego Archiwum, prezentuje wycinek kolekcji sztuki i zbiorów archiwalnych gromadzonych przez Ciesielskiego w Koszalinie. Kto t (...)
Czytaj dalej...