Typopoezje w Galerii Pięknych Książek

Autor: Magazyn Sztuki Opublikowano:

Dyplom z Galerii Pięknych Książek wydrukowany na papierze czerpanym z Jukatanu

Pamiętacie jeszcze wiersze graficzne tandemu Pierzchliński/Waberski? Jeśli tak, mamy przyjemność poinformować, że na początku czerwca nasi Autorzy wygrali konkurs na wiersz wizualny, którego organizatorem była Galeria Pięknych Książek w Warszawie. Ich grafika zostanie wydrukowana metodą druku wypukłego w ograniczonym nakładzie i będzie można ją kupić w GPK. Zwycięska praca "Zasięg" pochodzi z cyklu Typopoezji, które prezentowaliśmy w Galerii Scena w listopadzie zeszłego roku.

(relacja M. Pierzchlińskiego)

9 sierpnia pojechałem z Łukaszem Waberskim do Warszawy, żeby spotkać się z Gwidonem Zlatkesem – szefem Galerii Pięknych Książek i uzgodnić warunki druku nagrodzonej grafiki w konkursie na wiersz wizualny, który wygraliśmy w czerwcu tego roku. Była to jedna z najkrótszych wizyt w stolicy jakie pamiętam, niemniej wróciliśmy z Warszawy szczęśliwi.

Siedziba Galerii Pięknych Książek - efemerycznej instytucji funkcjonującej od ponad roku w centrum Warszawy - ulokowana jest przy ulicy Pańskiej 96 (jakieś 15 minut drogi od Dworca Centralnego). Pod jednym szyldem działa tam autorska galeria sztuki, warsztat drukarski, czytelnia, a zarazem miejsce spotkań z autorami książek poetyckich, prozatorskich i innych.

Gwido Zlatkes zgromadził w tym miejscu pokaźną kolekcję książek artystycznych wydanych w kraju i na świecie. W Galerii Pięknych Książek udostępniono również podręczniki do składania pop-upów i najlepsze przykłady tych druków, głównie z Japonii i Stanów Zjednoczonych. Obecnie trwa tam wystawa kaligrafii Barbary Galińskiej inspirowanych cyklem wierszy Aleksandra Wata. Obok kaligrafii wyeksponowano archiwalia związane z wybitnym poetą, który w międzywojniu współtworzył polski futuryzm.

Przyznam, że jechaliśmy do stolicy podekscytowani. Od razu założyliśmy, że nie jesteśmy zainteresowani drukiem cyfrowym, lecz właśnie pracą przy analogowych maszynach drukarskich. Chociaż Łukasz nieraz pracował z użyciem sitodruku, kontakt z kilkoma zabytkowymi maszynami zrobił na nas obojgu spore wrażenie. Gwido niemal od razu oznajmił, że przy drukowaniu "Zasięgu" na jego sprzęcie trzeba będzie z czegoś zrezygnować. Na miejscu rozmawialiśmy więc głównie o tym, w jaki sposób "przełożyć" cyfrowy projekt graficzny Łukasza na możliwości analogu w taki spoósb, aby osiągnąć zadowalający efekt. Okazało się, że konieczne będzie przygotwanie matryc polimerowych, które będą mogły zastąpić ruchomą czcionkę i standardowe układy typograficzne. Oznacza to, że w galerii przy ulicy Pańskiej 96 pojawimy sie raz jeszcze i wtedy to wreszcie zajmiemy się drukiem "Zasięgu".

Gwido zaproponował również, żebyśmy w przyszłym roku pokazali cykl Typopoezji w Galerii Pięknych Książek. Podczas wernisażu będzie można własnoręcznie odbić na papierze przygotowany wzór naszego autorstwa i dowiedzieć się czegoś więcej o metodzie druku wypukłego. Zanim jednak zaprosimy na wernisaż do Warszawy, Gwido Zlatkes odwiedzi we wrześniu Pomorze Środkowe i opowie o swoich licznych profesjach. 27 września będzie gościem klubu dyskusyjnego w Białogardzkiej Bibliotece Publicznej. W trakcie spotkania rozmawiać będziemy o książce artystycznej i plakacie poetyckim w Stanach Zjednoczonych.

"Zasięg" - autor Marcin Pierzchliński, wizualizacja Łukasz Waberski, 2016